Yandex

Pleksiglas ve Akrilik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pleksiglas ile akrilik arasındaki farklar göz önüne alındığında birbirlerine çok benzediğini söylesek abartmış olmayız. Ama dikkate değer birkaç fark bulunuyor. Pleksiglas ve akriliğin ne olduğunu anlatarak aralarındaki farklara bir bakış açısı getirelim.

Akrilik Nedir?

Akrilik şeffaf bir termoplastik homopolimerdir. Başka bir deyişle bir tür plastiktir. Özellikle polimetil metakrilat (PMMA) olarak geçer. Genellikle cama alternatif olarak levha şeklinde kullanılmasına rağmen, döküm reçineleri, mürekkepler, kaplamalar, tıbbi cihazlar ve daha fazla alanda da sıklıkla kullanılmak üzere çeşitli başka uygulamalarda da kullanım alanı bulunur.

Cam, akrilikten daha ucuz ve geri dönüşümü daha kolay olsa da akrilik camdan daha güçlü, kırılmaya ve darbelere karşı daha dirençlidir. Nasıl üretildiğine bağlı olarak, çizilmeye ve darbeye karşı son derece (camdan daha dayanıklı) dayanıklıdır.

Sonuç olarak akrilik, camın kullanım alanlarında birçok uygulamada kullanılır. Örneğin, gözlük camları genellikle akrilikten yapılır. Çünkü akrilik camdan daha az yansıtıcı olmasının yanı sıra çizilmeye ve kırılmaya karşı daha dirençlidir.

Pleksiglas Nedir?

Pleksiglas bir tür şeffaf akrilik levhadır ve orijinal (ticari marka) adı olan Pleksiglas isimlendirmesi olmak üzere farklı isimlerle de anılır. Akrilik 1900’lü yılların başında ortaya çıktığında, onunla birlikte ortaya çıkan ürünlerden birisi de Pleksiglas adı altında tescillendi. Bugün birçok üretici farklı isimlendirmelerle bu ürünü satmaktadır.

Peki Pleksiglas İle Akrilik Arasındaki Fark Nedir?

Pleksiglas ve akrilik levha arasındaki farkları düşünüyorsanız, gerçek şu ki farklılıklardan çok benzerlikler mevcuttur. Tipik olarak pleksiglas ve akrilik ürünler çok benzer niteliklere sahiptir. Tek fark iki ürünün üretilme şeklidir. Akrilik kaplama genellikle iki işlemden biri kullanılarak üretilir: ekstrüzyon veya hücre dökümü. Ekstrüde akrilik, adından da anlaşılacağı gibi bir ekstrüzyon işlemi kullanılarak üretilir. Akrilik, akrilik levhalar oluşturmak için sürekli olarak ekstrüde edilir.

Hücre döküm işlemi ise, reaksiyona girmemiş akriliğin iki cam levha arasına dökülmesini ve bir hücre oluşturulmasını içerir. Reaksiyon tamamlandıktan ve akrilik kürlendikten sonra cam akrilikten ayrılır ve akrilik levha ortaya çıkar. İşlem daha fazla zaman ve emek gerektirdiği için, akrilik pleksiglastan her zaman daha pahalı olma eğilimindedir. 

Pleksiglas ürünler sadece bu işlemlerden hücre döküm işlemi kullanılarak üretilir. Hem maliyet hem de dayanıklılık bakımından akrilikten farkı olmayan plaksiglas, kullanım açısından çok daha yaygındır.

Maruf Pleksi Broşür
Online Katalog

Önceliğimiz, sizlerin memnuniyeti. Sizlere Marufpleks güvencesiyle hizmet veriyoruz. Güvenli, mutlu ve kaliteli bir alışveriş yaşamanız için var gücümüzle çalışıyoruz.

İncele
Instagram
Bu websitesi SeksenYirmi tarafından yapılmıştır.